Wybuchy złości, migrena, depresja, przybieranie na wadze. Większość kobiet przez to przechodzi. Są takie dni w miesiącu, kiedy ok. 80% z nich cierpi na te lub podobne dolegliwości. Mamy jednak sposób, by je złagodzić.
Objawy napięcia przedmiesiączkowego
Wahania nastroju, drażliwość, problemy z koncentracją, a nawet stany depresyjne. Do tego dochodzą dokuczliwe dolegliwości fizyczne - obolałe piersi, problemy gastryczne, takie, jak wzdęcia, biegunki lub zaparcia, silne, migrenowe bóle i zawroty głowy. W organizmie zatrzymuje się woda, stąd wskazówka wagi pokazuje kilo lub dwa więcej. Wszystkie te objawy związane są z PMS, czyli napięciem przedmiesiączkowym.
Czego nie wolno jeść podczas PMS?
Objawy PMS można złagodzić dietą. Podczas napięcia przedmiesiączkowego zapominamy o wszystkich słodkościach, batonikach, ciasteczkach, czekoladzie. Z diety należy wyeliminować cukier. Podobnie rzecz ma się z solą. Ograniczmy ją do minimum. Rezygnujemy też z wypijania kilku kaw dziennie, jedna zdecydowanie wystarczy. Do tego dochodzi jeszcze alkohol – eliminujemy go z jadłospisu. Wszystkie te zakazane produkty i używki wykreślamy z codziennej diety szczególnie na dwa tygodnie przed miesiączką. Oczywiście, jeśli zależy nam na zmniejszeniu dokuczliwych dolegliwości związanych z PMS.
Co należy jeść podczas napięcia przedmiesiączkowego?
W kuchni, której celem jest eliminacja nieprzyjemnych objawów PMS, powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce, produkty zbożowe, ryby, fasola. Delikatny krem z brokułów z grzankami, razowy makaron ze szpinakiem, pstrąg z wody z warzywami, przygotowanymi na parze, to idealne pomysły na zdrowe obiady. Przyprawy, w tym sól, ograniczamy do minimum. Na śniadanie chleb razowy z pomidorem, ogórkiem, plastrem chudego twarogu. A jako przekąski owoce. Do tego pijemy głównie napar z pierwiosnka.
Witaminy i mikroelementy na PMS
Dietę uzupełniamy witaminą B6. Dzienna dawka powinna wahać się pomiędzy 50-200 miligramów. Po posiłkach dobrze jest zażywać witaminę E. Pomogą nam także mikroelementy, takie, jak magnez, cynk, wapń. Dzięki zdrowemu odżywianiu i suplementacji mamy szansę przetrwać ten czas bez nieprzyjemnych i bolesnych objawów napięcia przedmiesiączkowego.